Aktif Karbon içeren diş macunları etkili mi? Dişleriniz için güvenli mi?

 

 

Karbon, bildiğimiz adıyla kömür uzun zamandır gaz ve diğer sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Toz halinde inceltilmiş bir kömür formu olan aktif karbon, bazı ölümcül zehirler veya ilaçlar almış kişilerde zehrin kan dolaşımına karışmasını engellemek için kullanılmaktadır.

Diş temizliği için kullanımına gelirsek, aktif karbon günlük olarak dişlerinizi fırçalamakta kullanılamayacak kadar aşındırıcı olabilir. Dahası, koyu renkli olduğu için tamamen fırçalanmamışsa dişler gri ve mat görünebilir. Bu görüntüden kurtulmak için gereken ekstra fırçalama, diş minesinde fazladan aşınma ve yıpranmaya neden olabilir. Kömür parçacıkları diş etine takılabilir ve diş etini tahriş edebilir.

Giderek daha popüler olan bu macunlar genellikle florür içermezler. Dişleri beyazlattıklarına dair bilimsel hiçbir kanıt yoktur. Aşındırıcı etkileri (RDA indeksi) yüksek olduğu için dişlere zarar verme potansiyelleri vardır. 

Dişlerinizdeki renklenmelerden rahatsızsanız ve bu nedenle karbon içerikli diş macunu kullanmayı düşünüyorsanız, bu konuda tavsiye almak için diş hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Dişlerinizdeki lekelenmeler, diyetinizdeki ufak birkaç değişiklik ve ağız hijyeninizdeki geliştirmelerle giderilebilir.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com