Bonding işlemi gülüş estetiğimi nasıl iyileştirebilir?

Diş estetiğinizi iyileştirmek istediğinizde mükemmel gülümsemeyi elde etmek için dişlerinizi restore edebilecek pek çok seçenek vardır. Ön dişler kaplamalar (kronlar), porselen lamine veneerler (yaprak porselenler), kozmetik dental bonding veya bunların kombinasyonu ile restore edilebilir. Bireyin dişlerine ve yüz özelliklerine göre farklı teknikler farklı kombinasyonlar ile gülüş tasarımı (smile design) süreci ile planlanır ve uygulanır.

 

Diş ile aynı renkte (beyaz dolgu) dolgu malzemelerinin kullanımını içeren kozmetik dental bonding, dişleri restore etmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kozmetik dental bonding aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

-Ön dişler arasındaki küçük boşlukları kapatmak (diastema kapatma)
-Kırık dişlerin onarılması
-Dişlerdeki aşınmaların onarılması
-Dişin şeklini değiştirmek
-Dişi uzatmak
-Renklenmiş dişleri onarmak

‘’Bonding, kolay ve tek seansta yapılabilen, ekonomik bir seçenektir.’’

Bonding; genellikle anestezi gerektirmeyen, dişte küçük aşındırmalar ve düzeltmelerin yeterli olduğu ağrısız bir tedavidir. Bir seansta yapılır ve uygun maliyetlidir. Kompozit olarak adlandırdığımız diş renginde ve dişe çok güçlü yapışma özelliği olan bir malzeme ile yapılır. Son derece hassas prosedürlerine uyulduğu zaman uzun süre dayanır, çok güçlüdür ve mevcut diş rengine uyacak şekilde bir çok renk seçeneği vardır. Ancak zaman içerisinde aşınabilir ve sert cisimlerin ısırılması durumunda küçük parçalar halinde kırılmalar yaşanabilir (chipping). Ayrıca yeme içme alışkanlıklarınıza bağlı olarak renklenebilir. Renklenmeyi azaltmak için çay, sigara, kahve, kola, kırmızı şarap gibi boyar madde içeren gıdaları azaltmanız, günde iki defa diş fırçalamanız ve senede iki defa diş temizliği yaptırmanız gereklidir.

Renklenme ve kırılmalar ile karşılaşmak istemiyor ve daha kalıcı bir çözüm arıyorsanız porselen lamine (yaprak porselen) restorasyonları düşünebilirsiniz. Porselen lamine tedavisi en az iki seans sürer. Çoğunlukla dişte aşındırma ve anestezi uygulanmasını gerektiren, bondingden daha maliyetli bir tedavidir.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com