Elektrikli diş fırçaları daha etkili temizlik sağlar mı?

Elektrikli diş fırçaları oldukça maliyetli ürünler. Fiyatları göz önünde bulundurulduğunda manuel fırçalara göre ağız ve diş sağlığı açısından daha etkin olduklarını söyleyebilir miyiz?

 

 

Sağlıklı dişler için kullandığınız fırçanın türü kadar, diş fırçalama tekniğiniz ve fırçalama süreniz de önemlidir. Uygun diş fırçalama tekniği, kullandığınız fırçanın türüne göre değişir. Manuel diş fırçası, fırçanın tüm hareketini sizin sağlamanızı, fırçayı dişleriniz ve diş etleriniz üzerinde dairesel olarak hareket ettirmenizi gerektiren bir teknikle kullanılır. Elektrikli diş fırçasını ise, temizleme hareketini sağlarken sadece kılavuzluk yapmak ve yavaşça tüm yüzeyler boyunca hareket ettirmek yeterlidir.

Bir kez kullanan çoğu kişi, elektrikli diş fırçalarının kullanımın daha kolay olduğunu belirtmektedir.

Manuel diş fırçalarının kullanımındaki en büyük handikaplardan birisi, 2 dakikalık fırçalama süresine ve doğru tekniklere uyulmasındaki zorluktur. Elektrikli diş fırçalarındaki zamanlayıcı doğru sürelerle diş fırçalamanızı sağlarken, tekniğin basit olması daha etkili fırçalamanızı sağlar.

Basınç sensörüne sahip bir elektrikli diş fırçası dişlerinize gereğinden fazla basınç uygumanızı önler, dişlerinizdeki fırçalamaya bağlı aşınmaların önüne geçer.

Aynı zamanda, elektrikli diş fırçası, manuel fırçalara göre daha etkin plak temizliği sağlar. 

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com