İmplant operasyonu sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İmplant tedavinizin planlama ve cerrahi aşamalarını tamamladınız, geçmiş olsun. Şimdi cerrahi operasyon sonrasındaki bakım dönemindesiniz. Bu aşama, tedavinin başarısında çok önemli bir payı olan ve tamamen sizin kontrolünüzde olan bir aşamadır.

 

 

Operasyondan hemen sonra yara iyileşmesi süreci başlar. Bu iyileşme süreci birbirini takip eden bir aşamalar zinciri şeklindedir. Bu zincirin her aşaması özel dikkat ve bakım gerektirir. İlk haftalarda yaşanacak bir sorun, dokuların iyileşme sürecini bozabilir. Böyle bir durumda hem ağrı ve enfeksiyon gelişebilir, hem de implant tedavinizde bir komplikasyon meydana gelebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmalı ve cerrahi sonrası bakımla ilgili söylediklerini doğru bir şekilde uygulamalısınız.

İmplant cerrahisi sonrasındaki bakımla ilgili önemli noktalar şunlardır:

1. Yara bölgesine ağız içinden dilinizle veya parmağınızla dokunarak baskı uygulamayın.

2. Dikişleri görmek için asla yanağınızı çekiştirmeyin.

3. 2 saat sonra ilk öğününüzü tüketebilirsiniz. Bu öğün, soğuk ve lapa tarzında olmalıdır (yoğurt gibi). Dikişler alınana kadar sıcak, sert, acı, asitli yiyecek ve içecekleri tüketmeyin.

4. Susam, çörekotu, patlamış mısır benzeri kabuklu yemişleri dikişleriniz alınana kadar tüketmeyin.

5. Operasyon bölgesine ağız dışından gece yatana kadar 5'er dakika aralıklarla buz uygulayın. Buz eriyince yenisi ile değiştirin. Çok soğuk hissettiğiniz durumlarda uygulamaya daha uzun süre ara verin. Gece yatarken buz uygulamasını bırakın, başınızın altına ilave yastık koyarak cerrahi yapılan bölgenin üzerine baskı oluşturmayacak bir pozisyonda uyuyun.

6. Operasyon günü ve ertesi gün sıcak banyo yapmayın.

7. Operasyon sahasından sızıntı şeklinde kanama olması normaldir. Aşırı kanama olması durumunda lütfen doktorunuza haber verin.

8. Operasyon sonrasında tükürmeyin, pipetle içecek içmeyin.

9. Operasyonun olduğu gün ağız bakımı yapmayın. İlk diş fırçalamanızı ve gargaranızı ertesi gün yapabilirsiniz.

10. İlk 3 gün ağır spor ve aktivitelerden kaçının.

11. Ertesi gün diş fırçalarken dikişlerin olduğu bölgeye fırça değdirmemeye özen gösterin.

12. Ağrı kesici ilaçlarınızı önerilen dozda kullanmanıza rağmen geçmeyen ağrılarınız olması durumunda lütfen doktorunuzu arayın.

13. Operasyon sonrasında size verilen ilaçları düzenli olarak kullanın. Evde bulunan bir ilaç veya üçüncü bir kişinin önerdiği bir ilacı kullanmayın.

 

Tekrar geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com