Kanal tedavisi ile ilgili doğru bilinen 5 yanlış düşünce!

Dişlerin iç yapısında bulunan damar ve sinir dokusuna pulpa diyoruz. Travma, derin çürük gibi durumlarda bu doku enfekte olabiliyor. Şiddetli ağrıya neden olabileceği gibi ağrısız da seyredebilen bu diş enfeksiyonunun tedavisine kanal tedavisi diyoruz.İnsanların kanal tedavisinden çekinmelerine neden olan en yaygın 5 düşünce şunlardır:

1. Kanal tedavisi ağrılıdır!

Kanal tedavisi tamamiyle ağrısızdır. Aslında kanal tedavisi ile uzaklaştırılan doku ağrıya neden olan enfekte doku olduğu için, kanal tedavisi dişteki ağrının sonlanmasını sağlar. Anestezi, kanal tedavisinde kullanılan ilaçlar ve ekipmanların gelişmesi sayesinde kanal tedavisi günümüzde tamamiyle ağrısızdır.

 

 

 

2. Kanal tedavisi birkaç seans gerektiren bir tedavidir.

Bazen hastalar dişin çekilmesinin daha hızlı bir çözüm olduğunu düşünür. Bu kesinlikle doğru değildir. Eğer dişiniz çekilirse daha sonra bir dental implant ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bu daha fazla sayıda seans ve daha yüksek maliyet anlamına gelir. Çoğu kanal tedavisi 1-3 sansta tamamlanır. Günümüzdeki ekipmanlar kanal tedavisini tek seansta yapmamıza olanak sağlamaktadır.

 

3. Kanal tedavisi dişi öldürür!

Kanal tedavisi dişin içindeki enfekte dokuyu temizleyerek dişi sağlığına kavuşturur. Dişin ölümüne sebep olmadığı gibi, doğal fonksiyonlarının devamını sağlar.

 

4. Başarısızlık ihtimali çok fazladır.

Günümüzde kanal tedavilerinde başarı oranı %95 tir. (Kaynak: American Ass. Of Endodontists) Kanal tedavili dişin çevre dokularının sağlığı korunduğu sürece sağlık diş ile aynı ömre sahiptir.

 

5. Kanal tedavisi pahalıdır.

Kanal tedavisi gereken bir dişteki alternatif tedavi dişin çekilmesidir. Kayıp dişin yerine yapılacak protez ve dental implant hem çok daha maliyetli olacaktır hem de doğal dişiniz kadar işlevsel olmayacaktır.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com