Özellikle sabahları uyandığımda ağzımda kötü bir koku oluyor. Neden olabilir?

 

Sabahları meydana gelen ağız kokusunun en önemli nedeni, ağızdaki tükürük akışının gece boyunca azalmasıdır. Tükürük, bizim ağız temizleyicimizdir.

Geceleri tükürük akışının azalması, daha az bakteri temizlenmesi ve ağızda oksijen dolaşımının azalması anlamına gelir. Ağızda oluşan bu ortam kötü kokuya neden olan bakterilerin hızla çoğalmasına zemin hazırlar. Çoğalan bakteriler tükürüğün az olmasının etkisiyle yüzeyde bulunan proteinleri sindirirler ve kötü kokunun kaynağı olan uçucu sülfür bileşikleri olarak bilinen atık ürünleri salgılarlar.

 

 

 

Bir diğer faktör, boğazdaki bakterilerin ağza göç etmesidir. Uyuduğumuzda vücudumuzdaki diğer kaslar gibi dilimiz de rahatlar ve gevşer. Dinlenme pozisyonunda olan dil, boğazımıza yaklaşır. Bu pozisyon, boğaz mukozasındaki bakterilerin dile göç etmesine ve çoğalmasına olanak sağlar. Bu yüzden bazı bireyler sabahları dilleri üzerinde sarımsı-beyaz renkte bir tabaka ile uyanabilirler.

 

Ayrıca diyet yapan bireylerde daha seyrek yeme içme, daha az çiğneme nedeniyle tükürük akışı azalır ve sabah ağız kokusu artabilir.

Sabahları ağız kokusu ile uyanmamak için;

* Yatmadan hemen önce yemek yemeyin ve alkol almayın.

* Uyku öncesi mutlaka dişlerinizi fırçalayın, diş ipi yapın. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

* Akşam yemeğinde koku verici yiyecekler (sarımsak, soğan gibi) tüketmeyin.

* Diş ipi sonrasında ağız gargarası kullanabilirsiniz.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com